logo
zapomniane hasło

Edward Kociański

Edward Zbigniew Kociański pochodzi z Mielca. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. W 1986 r. uzyskał dyplom pod kierunkiem Profesor Danuty Kołwzan-Nowickiej, w pracowni grafiki.
Edward Kociański jest Prezesem Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej w Mielcu i członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu. Posiada w swym dorobku artystycznym kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i za granicą (Francja, Ukraina). Dwukrotnie indywidualnie w galeriach swojego miasta. Został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie "Obraz roku 2002" miesięcznika Art.& Bussines. Ma również osiągnięcia jako pedagog plastyki. Uprawia rysunek, grafikę i malarstwo.
Sztuka jest dla Edwarda Kociańskiego sposobem artykułowania myśli i przeżyć. Jak sam mówi: "Malarstwo swoje traktuję jako wypowiedź twórczą niepokojów artysty, związanych z przemijaniem czasu, natury, obserwowanej rzeczywistości".
Artysta najchętniej realizuje się w malarstwie kolorystycznym. Buduje obrazy szeroką gamą układów kolorystycznych o różnym natężeniu światła. Jest bliski idei "rozstrzygania obrazu kolorem". Ujawnia w malarstwie temperament żywiołowego ekspresjonisty. Tutaj nasuwa się powinowactwo z Mattisem. Bliski jest też malarstwu figuratywnemu Hanny Rudzkiej-Cybisowej.
Chętnie stosuje techniki, takie jak: olej, akryl i pastel. W tematyce przeważa akt, martwa natura, architektura i pejzaż.
Aleksandra Żółko?

"-"

Opis ... Kategoria malarstwo Technika - Format -
 strona 1  >  
(c)dzielasztuki.pl . Podziękowania dla serwisu techpedia.pl za CMS i serwer, za wsparcie dla twórców Navtura